ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Ay hakkındaAy hakkında


-ay, 4,5 milyar yıl önce güneş sistemi henüz ömrünün başlangıcındayken, dünya'ya mars büyüklüğünde bir cismin çarpması sonucu kopan parçalardan oluşmuştur.

-ay, dünya'nın tek uydusu olmayabilir. 1999 yılında bilim adamları, dünya etrafındaki turunu 770 yılda tamamlayan ve 5.000 yıl daha yörüngemizde yer alacak 5 kilometrelik başka bir uydu keşfettiler ve ona cruithne ismini verdiler.

-ay'ın yüzeyi, 4,1 ve 3,8 milyar önce şiddetli göktaşı yağmuruna maruz kalmıştır ve bunların izleri hâlâ ilk günkü gibi görülebilmektedir. bunun sebebi, ay'ın deprem ve volkanlar gibi coğrafik hareketler bakımından çok fakir olması ve atmosferinin olmaması nedeniyle rüzgar ve yağmurlar tarafından yüzeyinin şekillendirilmemesidir.

-ay yüzeyinde gerçekleşen sarsıntılara moonquake (earthquake) denir ve bunun sebebi dünyadır. ay'ın dünya yüzeyinde sebep olduğu gel-gitlere karşılık dünya da ay'a yüzeyinin birkaç kilometre altında oluşan sarsıntılar hediye etmektedir.

-ay'ın şekli yumurta gibidir. dışarı baktığımızda gördüğümüz yüzü, onun sivri tarafıdır.

-ay, pluto'dan daha büyük ve dünyamızın dörtte biri boyuttundadır. bu yüzden bazı bilim adamları, dünya ve ay arasındaki ilişkiyi, pluto ve charon gibi ikili bir sistem olarak kabul eder.

-ay, her yıl dünya'dan 3,8 cm uzaklaşır. ilk oluştuğunda dünya'ya uzaklığı 22.530 km iken şu anda ortalama 384.400 km'dir. bir gün dünya'nın yörüngesinden kurtulup uzayın derinliklerine (belki daha güçlü çekim kuvveti olan daha büyük bir uzay cisminin yörüngesine) doğru hareket edecektir.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Miura-Ori map
önceki bilgi:       Beyni Daha İyi Çalıştırmak
 
 
Bu sayfaya 355  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog