ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > pelesium savaşı (m.ö: 520)pelesium savaşı (m.ö: 520)milattan önce 520 yılları.
taraflardan birisi ordusunda arapları ve devşirilmiş yunanları da barındıran ahameniş imparatorluğu (bkz: achaemenid empire) veyahut başka deyişle pers imparatoru cambyses ve diğer tarafta mısır krallı 3. psamtik.

savaş gazze civarında başlıyor. mısır ordusu üstün geliyor başlarda. heredot'un dediğine göre ortalıkta onbinlerce ceset var. savaş biraz uzun sürüyor.

cambyses çok kritik bir karar alıyor ve askerlerine etraftaki bütün kediler toplamalarını emrediyor. yüzlerce kedi toplanıyor.
sonraki çarpışmada askerler kedileri üzerlerine bağladıkları kalkanları kaldırıyorlar hep.
kedilere neredeyse tapan mısırlılar ne ok atabiliyorlar ne de saldırabiliyorlar. çünkü kutsal saydıkları ve çok kıymet verdikleri kedilere zarar vermek dahi kanunen yasak mısırda. kedilerin davranışlarına bakarak yorumlar çıkaran rahiplere sahip bir medeniyetten bahsediyoruz unutmayın.

pers ordusu savaşı kısa sürede kazanıp şimdi kahire yakınlarında kalıntılarını görebileceğiniz memphis kentini ele geçirirerek mısır kralı olur. 3.psamtik ise iran'daki susa kentine esir olarak getirilir ve bir süre sonra da kellesi uçar.

kedilerle kazanılan savaş.
çakallığa mı bakayım, "kazanmak için her yol mübahtır" lafını doğrulayan olaya mı bakayım bilemedim ama persliler mısırlılara çok ayıp etmişler hacı. mertlik filan henüz icat edilmemişti belki de o devirlerde.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      İhsan Sıtkı Yener ve F Klavyenin Hikayesi
önceki bilgi:       Toplumsal Olayları Bastırmak İçin Kullanılan Yöntemler
 
 
Bu sayfaya 520  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog