ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Melatonin, Seratonin HormonlarıMelatonin, Seratonin Hormonları


gece 23-05 saatleri arasında karanlık ortamda salgılanan melatonin hormonunun, sabah saatlerinde gün ışığını algılamaya başladığımız andan itibaren serotonin, yani mutluluk hormonuna dönüşmesi. yani bu demek oluyor ki, gece uyumayan insanlarda bu hormon çok az salgılanıyor ve bu hormonun seratonine dönüşememesi yüzünden sürekli mutsuz olma haliyle birlikte bunalıma sürükleniyoruz. neden gece olunca dipsiz kuyulardaymışız gibi içimiz sıkılıyor sanıyorsunuz? neden geceleri efkarlanıp, şarkıların durduk yere ağzımıza sıçtığını sanıyorsunuz? sevenler neden geceleri ölür sanıyorsunuz? melatoninden ötürü. he bir de yaşanan intihar vakalarının bu hormonun en çok salgılandığı saatler olan 02-04 arası olduğu saptanmış.

bu hormonun bir önemli özelliği de kanser durdurucu etkisi. yapılan araştırmalarda görme engelli insanlarda kanser riskinin çok az görülmesinin nedeni de bu hormonu çok kolay salgılayabiliyor olmalarıymış. bunun yanında yaşlandırmayı geciktirici etkiye de sahip olduğu için bu tarz ilaçlarda da mucizevi etkiler göstermiş.

bir diğer kritik bilgi ise, elektromanyetik dalgaların salgılanmasını zorlaştırdığı. yani bütün gece uyumayıp bu hormonu salgılayamadığımız gibi bir de bilgisayar başında oturup bir sürü elektromanyetik dalgaya maruz kaldığımızda kanser riskimizi arttırıyoruz.

kategori: pano
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Tükenmez Kalemin İcadı
önceki bilgi:       Türkiye'yi işgal projesinde 2019 kritik tarih
 
 
Bu sayfaya 475  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog