ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Yavuz Sultan Selim Hân hazretleri hakkında bazı bilgilerYavuz Sultan Selim Hân hazretleri hakkında bazı bilgiler


- 4,182,000 km2 toprak feth etmiş yani Türkiye'nin 5.3 katı ki bunu tahtta kaldığı 8 yıl olan kısa bir sürede yapmıştır.

- Hiçbir zaman gurura ve kibire kapılmamış Mısır zaferinden döndüğü gün olan 25 Temmuz'da kutlamalar katılıp gurura girmemek için gece yarısı Asya kıtasından Avrupa kıtasına bir sandalla geçmiştir.

- Halife olduğunda adına hutbe Hakim-ül harameyn eşşerifeyn( Mekke ve Medine'nin hakimi) diye okuduğunda ayağa kalkarak "Hayır hayır Hakimül haremyn değil" Hadim-ül Haremyn"(haremeynin hizmetçisi) de" diyerek hutbeyi öyle okutmuştur.

- Gecesini üçe bölmüştü. 1/3 ünde uyur. 1/3ünde ibadet eder Allah'ı anar 1/3ünde kitap okurdu.

- Her öğünde tek çeşit yer onu da gösterişsiz tahta kaşıkla yerdi. Gösterişten asla haz etmezdi sade bir kıyafet giyerdi .
" Sen cihan padişahısın gösterişli ve heybetli olman lazım " diyen Paşalarına " Ben Allah'ın kölesiyim " derdi.

- Hakkında aynı anda birden fazla yerde bulunma gibi bir çok enteresan hadise anlatılagelirdi. Gayri müslimler onun simya ilmini çözdüğünü düşünüyordu. Müslümanlar ise Allah dostu bir evliya olduğunu söylerlerdi.

- Çok ağır idmanlar yapardı vücudu çok yapılıydı.

- Alimlere çok önem verirdi. Hocası Ibni Kemal hazretleri ile ata binerken Ibni Kemal hazretlerinin atının ayaklarından sıçrayan çamurlar Yavuz Sultan Selim 'in elbisesine sıçrayınca Ibni Kemal mahzun oldu . Yavuz O'na dönerek " Üzülmeyin, Alimlerin atlarının ayaklarından sıçrayan çamurlar bizim için şereftir ." diyecek ve o elbisenin kabrinin üzerine örtülemesini vasiyet edecekti.

-Nereye sefer yapılacağını son ana kadar kimseye söylemezdi . Bir sefer hazırlığı sırasında ısrar eden Paşalardan birine :
" Sır tutar mısın paşa ?" diye sormuş
Paşa da hevesle 'Evet' deyince
"Ben de tutarım " demiştir.
Ve Mısır seferinden önce manevi bir işaret ile seferin başlaması emri ile can dostu Hasan Can'ın "Sultanım beklediğiniz işaret geldi " demesi üzerine
" Bilmez misin Hasan Can biz emir olunmadıkça şuradan şuraya kımıldamayız " demesinin arkasında bir çok hikmetler vardır.

-Vefat etmesine yakın hasta yatağının başında yine can dostu Hasan Can vardı. "Hünkarım galiba artık Allah ile buluşma vaktiniz geldi " deyince hiddetlenir gibi oldu :" Bre Hasan Can sen bizi bu zamana kadar kiminle sanırdın ! " dedi ve Yasin-i şerif okumasını istedi ve Yasin okunurken ruhunu Rahman'a teslim eyledi.

Kısaca Arif Nihat Asya'nın dediği gibi :
" Yoksa şu yaprakta Yavuz
Yoksa şu sayfada Oğuz
Biz de yoğuz, biz de yoğuz! "
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Türkiye'yi işgal projesinde 2019 kritik tarih
önceki bilgi:       Lidyalılar
 
 
Bu sayfaya 520  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog