ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Osmanlı'ya Matbaa neden geç geldi? (İlber Ortaylı)Osmanlı'ya Matbaa neden geç geldi? (İlber Ortaylı)


*kitap okumakla bir toplum bir yerden bir yere gelmez. son 150 yıldır orta doğu'da en çarpıcı devrimleri türkler yapmıştır. ama kitap basma, okuma, çevirme konusunda iran'dan, mısır'dan, lübnan'dan geriyiz.
* türkler aptal bir millet değildir. her toplumun kendine has özellikleri vardır. kimi iyi yemek yapar; biz o sınıfa dahiliz. kimi kavgacıdır; biz de öyleyiz. kimi teknolojiyi sever; türkler bu kategoriye girer. ama bir de müziği, felsefeyi seven; bunları konuşan toplumlar vardır; biz onlardan değiliz.
* sanılıyor ki matbaaya yobazlar engel oldu. hayır, durum ondan çok daha vahimdir, utanç vericidir. türkler okumayı sevmez. okumak yalnız kalmaktır, içine kapanmaktır. türkler yalnız kalamaz; bir araya gelip dır dır dır konuşurlar.
* avrupalılar, örneğin italyanlar, matbaadan önce elle gazete yazıp dağıtıyordu. 200 nüshayı elle çoğaltıyorlar. bizde ise bu yok. bahnameleri, ayıp şiirleri dahi çoğaltmamışız. peki ne yapılmış? toplanıyorlar; biri okuyor, diğerleri dinliyor. çoğaltma ihtiyacı duymuyorlar. devrimleri dahi işte böyle yapıyorlar. okunuyor, dinleniyor, tartışılıyor.
* türkler konuşmak yerine okumayı sevseydi, matbaa olmasa dahi kitabı dışarıda basıp getirirlerdi. ama yapmıyorlar.

İlber Ortaylı
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Yakıt Veri Tabanı Sitesi
önceki bilgi:       Thomas Midgley
 
 
Bu sayfaya 611  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog