ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Dışkı NakliDışkı Nakli


bir insandan diğerine dışkı nakli ilk bakışta mide bulandırıcı olarak gelse de bazı durumlarda hayat kurtarabiliyor.
bazı doktorlar, belli hastalıklarda dengesi bozulan kalın bağırsakları tekrar yararlı bakterilerle doldurmak için bu yönteme başvuruyor.

dr. macconnachie, bu yönteme son çare olarak başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.
alisdair macconnachie'ye göre işin mantığı çok basit. cdi, antibiyotiklerin kalın bağırsaktaki çok sayıda yararlı bakteriyi yok etmesiyle ortaya çıkan bir enfeksiyon. bu enfeksiyon, hayatta kalan bakterilere patlayıp çoğalacak ve yüksek miktarda toksin üretecek alan sağlıyor. bunun da ishale yol açtığı ve ölümcül olabileceği belirtiliyor.
ilk seçenek olarak hastalara daha fazla antibiyotik veriliyor. ama bu yöntem her zaman etkili olmuyor ve enfeksiyon tekrar ortaya çıkıyor.

bu yöntemde ise kalın bağırsaklara daha fazla bakteri eklenerek bunların clostridium difficile bakterileriyle savaşması ve enfeksiyonun kontrol altına alınması sağlanıyor.
dr. macconnachie, iskoçya'nın glasgow kentindeki gartnavel hastanesi'nde 2003'ten bu yana 20 kez bu operasyonu gerçekleştirdiğini söylüyor. bu hastalardan biri dışında tümü enfeksiyondan kurtulmuş.
normal tedavi yöntemi sonuç vermezse, hastaya operasyondan bir gece öncesine kadar antibiyotik veriliyor. hasta daha sonra mide asidini kontrol edecek ilaçlar alıyor.
operasyon sabahı dışkı verecek kişi hastaneye gelip dışkı örneği veriyor.
bu kişi genellikle hastanın yakını ve tercihen hastayla aynı evde yaşayıp aynı şeyleri yiyen ve bağırsaklarında benzer bakteriler bulunan kişiler oluyor.
30 gram dışkı tuzlu suyla blender'dan geçiriliyor. kahve filtresinden geçirilen sıvı, bir boru aracılığıyla burundan mideye gönderiliyor.(bbctürkçe)

http://www.dipnot.tv/18930/Diski-nakli-hayat-kurtariyor.aspx
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Ekşi Yazılar
önceki bilgi:       Nuri Demirağ
 
 
Bu sayfaya 508  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog