ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Ağaç Kesilmemesi için Bina TaşımakAğaç Kesilmemesi için Bina Taşımak


KÖŞKÜN TAŞINMASI EMRİNİ VERDİ
Atatürk, 1930 yılında, (olasılıkla Haziran ayı içinde), bir gün köşke gittiğinde, orada çalışanlar, yandaki çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini söyleyerek, çınarın köşke doğru uzanan dalını kesmek için izin istediler. Atatürk ise, çınar ağacının dalının kesilmesi yerine, binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını emretti.

Atatürk'ün inşaat izlerken çekilmiş fotoğrafı

Önce, bina çevresindeki toprak büyük bir dikkatle kazılarak, temel seviyesine inildi. İstanbul’dan getirilen tramvay rayları, binanın temeline yerleştirildi. Santim santim yapılan çalışmalar sonunda bina, temelin altına sokulan raylar üzerine oturtuldu.

Atatürk'ün inşaat izlerken çekilmiş fotoğrafı

8 AĞUSTOS'TA KAYDIRMA İŞLEMİ BAŞLADI
8 Ağustos 1930 Cuma günü öğleden sonra saat 15:00 civarında, yürütme çalışması başladı. Bu çalışmayı Gazi (Atatürk), kız kardeşi Makbule (Atadan) Hanım, Vali Vekili Muhittin (Üstündağ) Bey, Emanet Fen Müdürü Yusuf Ziya (Erdem) Bey, İstanbul’dan gelen mühendisler ve gazeteciler izlediler.

Atatürk'ün inşaat izlerken çekilmiş fotoğrafı

5 METRE DOĞUYA KAYDIRILDI
8 Ağustos 1930 Cuma günü, öncelikle yapının teras bölümü (toplantı salonu olarak kullanılan, üç yanı camlarla kaplı bölüm) kaydırıldı. Geri kalan iki gün içinde de, ana binanın raylar üzerinde yürütülmesi işlemi tamamlandı ve bina, 5 metre kadar doğuya kaydırıldı.

Atatürk'ün inşaat izlerken çekilmiş fotoğrafı

VERİLMEK İSTENEN MESAJ: DOĞAYI KORUMAK
Gerçekte, burada önemli olan köşkün yürütülmesi değil, verilmek istenen mesajdı. Atatürk, Yalova’daki bir çınar dalını bahane ederek tüm kamuoyuna bir mesaj vermek istemişti. Yoksa, küçük bir binayı yıkıp, yerine yenisini yapmak çok daha kolaydı.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Hayvanlarda Ahlak (video)
önceki bilgi:       Avrupa Gen Haritası
 
 
Bu sayfaya 443  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog