ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Gereksiz bilgilerGereksiz bilgiler


mutluluğun formülü
1)hareket etmek
2)kalorisi düşük şeyler yemek
3)olumlu sosyal ortam
4)stressiz yaşam

*adalet ile ilgili olarak bir deney
iki maymun aynı işi yaptığı halde bir maymuna güzel yiyecek diğerine kötü yiyecek verilmiş, kötü yiyecek verilen maymunun isyan etmiş.

evlilik ile ilgili;
*harvard üniversitesinde 80 yıl 800 kişi üzerinde uygulanan bir deneyde, yaşlandığında bunamayan kişilerin ortak noktası olarak, 45-50 yaşlarında iken hayatlarında güvene bileceği bir kişi olanların bunamadığını görmüşler. yani iyi bir evliliklerinin olduğu.

sonra programda şöyle güzel bir cümle; "insan topraktan kopmanın bedelini" ödüyor.

*başarının tanımı;
yetenek diye bir şey yoktur. sebat etmek herşeyi çözer, bir şey üzerinde 10 bin saat yoğunlaşmak!
*sovyetler neden eğitimde başarılı idi. 10 bin saat kuralını uyguluyordu. mesela doktor yapmak için küçükken birini seçiyorlardı büyüyene kadar doktorluk çatısı altında eğitiyorlardı.

olumlu sosyal ortamın uyuşturucudan daha iyi bir antideprasan olması;
hatta hayvanlar arasında şöyle bir deney yapılmış, bir hayvanı bir kafesin içinde tek başına bırakmışlar kokainli su ve normla su koymuşlar hayvan kokainli suyu tercih etmiş. hayvanı arkadaşları ile beraber kafese koymuşlar bu sefer hep birlikte normal sudan içmişler, çünkü ihtiyaçı olan antideprasanı sosyal ortamdan sağlıyorlarmış, ihityaçları kalmamış uyuşturucuya.


*sosyal medyanın hareketlerimizi kısıtlaması. beyin sanal ile gerçeği ayıramadığı için insanda ki mücadele etme, başarma içgüdüsü facebook yorumlarıyla veya bilgisayar oyunları ile kandırılıyor beyne başardın, başarılısın mesajı veriliyor ve hareket etmeye gerek kalmıyor.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Körlerin Kamera Düzeneği ile Görebilmesi
önceki bilgi:       Gaslighting Gaz Lambası Yöntemi
 
 
Bu sayfaya 431  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog