ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Hollanda vs NetherlandsHollanda vs Netherlands


diyor ki holland diye bir yer aslında yok. kanıksadık öyle denmesini zira eskiden onun gibi bişeyler vardı ama artık yok. yani var da bize kadar var. esasında 12 ilden* oluşan ülkemizde kuzey holland ve güney holland diye iki il* var (amerika'da* dakota diye bir yer olmayıp kuzey dakota ve güney dakota olması gibi) ve bu illerin ikisine birden holland diyoruz. bir de asıl devlet olan the netherlands var. bütün ülkeyi holland sanıyorlar çünkü ülkemizin en popüler tüm hedeleri (amsterdam ve diğer popüler hödöler) bu illerde. ama o kadar atraksiyonel memleketiz ki olay bununla da sınırlı değil; bir de the kingdom of the netherlands adında hollanda krallığı var ve bu krallığı yöneten hollanda kraliyet ailesi'ne the dutch royal family diyoruz. üstelik bu krallık sadece hollanda'dan yani the netherlands'dan ibaret değil, karayipler'de 3 tane de ada devleti var. kendi para birimleri, hükümetleri falan var, boru değil. hatta ve hatta o ada olayı da biraz karışık çünkü bu adalardan biri aslında tam olarak ada da değil. sint maarten adlı hollanda krallığı'na bağlı bir ülke aslında saint martin adına sahip fransa yönetimindeki başka bir devletle birlikte saint martin adasında yer alıyor. yani avrupada aralarında belçika var diye sanmayın ki hollanda ile fransa sınır komşusu değil. bu kadar karmaşa bizi keser mi? kesmez. karayipler'de 3 tane daha adamız var ama bu adalar devlet değil, hollanda'nın yani the netherlands'ın şehirleri. bu şehirler herhangi bir ile* bağlı olmamakla birlikte hollanda* resmi para birimi* olan euro yerine dolar kullanıyorlar. bütün bu ada devletleri ve ada şehirleri hollanda krallığı bünyesinde olduğu için ve hollanda krallığı da avrupa birliği üyesi olduğu için aslında onlar da avrupalı* olmuş oluyor. (bu paragrafın özeti: [http://u1312.hizliresim.com/1j/m/vp028.jpg http://u1312.hizliresim.com/1j/m/vp028.jpg])

peki hollanda'nın karayipler'de ne işi var? (hoop bkz: flying dutchman) herkes sömürgecilik yaparken biz de boş durmamışız zira bizim ecdadımız da zamanında çok fetihşinas insanlarmış ama o kadar toprağı ellerinde tutmayı becerememişler ve kala kala bu ufak adalar kalmış. yoksa bir zamanlar kuzey amerikanın doğu yakasında new holland diye bir ülkemiz ve onun new amsterdam adında bir başkenti (şimdiki new york city) bile varmış. hatta hızımızı alamamış, şimdiki yeni zelanda ve avustralya'yı da fethetmişiz ve oralara da -tahmin edeceğiniz gibi- new holland demişiz.

bu holland meselesini karıştırmanızı da anlıyoruz zira devletin resmi turizm internet sitesi bile holland.com adresinde çünkü insanlar the netherlands diye değil holland diye arama yapıyor. (bkz: seocu devlet) bunun da temel sebebi holland illerinde yani kuzey ve güney holland illerinde yaşayanlara hollander (kuzey dakota ve güney dakotalılara dakotalı*** denmesi gibi) denmesi gerekirken bütün hollanda vatandaşlarına deniyor olması. lakin esasında the netherlands vatandaşlarına dutch* denmesi gerek, tıpkı bu ülkede konuşulan dile de dutch* denmesi gerektiği gibi.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Günlerin kökeni
önceki bilgi:       Aşk Kelimesi
 
 
Bu sayfaya 493  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog