ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Şubat ayının 28-29 çekmesiŞubat ayının 28-29 çekmesi


yüzyıllardır meşgul etti şu eşitlik konusu insanlığı. düşünürler hayli laf ettiler.. felsefeciler ve hukukçular bu vadide çok çaba sarf etti. eşitlik üzerine teoriler, ideolojiler üretildi. ozan, “kısa çöp uzun çöpten hakkını alır elbette” dedi.. usta, bu sözleri türkü yaptı gökyüzüne fırlattı.. ovalarda, yaylalarda, sokaklarda caddelerde yankılandı sesi…
eşitlik kavgasında mağdur olan şubat’ın durumu unutuldu gitti. birileri 30’a ve de 31’e uzanırken, şubat 28’le yetinmek zorunda kaldı. bu mağdurun öyküsünü dile getirmek de bize düştü.
roma kralı romulus’un emriyle yapılan mö 738’de yapılan takvimde ocak ve şubat ayları yoktu. imparator numa bu eksikliği gidermek için bu iki ayı ilave ettirdi. yılbaşı o zaman mart ayında başlıyordu. yeni eklenen aylar da yılın son ayları olarak yerlerini aldılar. bu durumda şubat, yılın son ayı oluyordu.
yeni eklenen bu aylardan ikincisine “arınma” anlamına gelen februare’den esinlenerek februarius denmişti. bu isim de arınma tanrısı februus’tan geliyordu. o zamanlar şubat 30 çekiyordu.
roma imparatoru jül sezar, mısır’lı astronom sosigenes’e mevcut takvimde yeni düzenleme yaptırdı ve bu düzenlemeden sonra takvime de “jülyen takvimi” denildi. yeni düzenleme ile takvim 365 gün + 6 saat olmuştu. bu 6 altı saatlik fazlalık her yıl birikerek 4 yılda bir defa 366 güne tekabül etmeye başladı. yıl tam olarak eşit şekilde bölünemediğinden bazı aylar 30 gün, bazıları da 31 gün olmuştu. şubat da yılın son ayı olması nedeniyle 29 çekiyor ve 4 yılda bir defa 30 çekiyordu. jül sezar 31 çeken temmuz ayına kendi adını, yani “july” adını koydu. daha sonraki imparatorlardan agustus ise sezar’ı kıskanarak temmuz’dan sonraki aya kendi adının verilmesini emretti. temmuzdan sonraki ayın adı bu şekilde “august” oldu ama küçük bir sorun vardı. ağustos o zamanlar 30 çekiyordu ve imparator “sezar’ınki 31 oluyor da benimki neden 30 oluyor” diyerek, kendi ismini taşıyan ağustos’un da 31 olmasını emretti. emir demiri kesti ve soruna çözüm arayan astronomlar, o zamanlar yılın son ayı olan februarius’tan (yani şubat’tan) 1 gün alarak ağustos’a ekledirler. o gün bugündür şubat 28 çekiyor, teselli kabilinden 4 yılda bir defa da 29 çekiyor. neyse ki, mö 40’larda yılbaşı 1 mart’tan 1 ocak’a alındı da şubat da yılın son ayı olmaktan kurtuldu. yılın ikinci ayı olarak yoluna devam etti.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Gereksiz bilgiler
önceki bilgi:       Glikoz şurubunun yayılma sebebi
 
 
Bu sayfaya 504  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog