ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Ceviz Ağacı ve SülfürCeviz Ağacı ve Sülfür


köyde yaşadığım zamanlar bu ağacın gölgesinde saatlerce uyurdum. çok tatlı ve ağır bir sersemlik verirdi. hatta büyüklerimizden "ceviz ağacının gölgesinde uyumak iyi değildir adamın ömrünü kısaltır." lafını sıkça duyardım ama anlam veremezdim.

meğersem ceviz ağacının yaprakları sülfür gazı salgılıyormuş. sülfür havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöküyor ve altında oturanı sersemletiyor. buradan yola çıkarak, "ceviz ağacı zararlıdır." kanısına varmıyoruz tabiki. çünkü sülfür gazının, aynı zamanda ozon tabakasını tamir etme özelliği varmış. sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacı sayısının arttırılması gerekiyor. ayrıca cevizin faydalarını bilmeyen yoktur, anlatmaya gerek yok.

gelen mesaj üzerine edit: ceviz ağacı altında uyuduğu için fenalaşıp hastaneye kaldırılanlar bile olmuş. ucuz yırtmıştım demekki.

gelen mesaj üzerine edit2: ceviz ağacının yaprakları diğer bitkilerde küf yapıyormuş. ayrıca yaprak, düştüğü yerdeki diğer bitkilerin zayıflamasına veya kurumasına yol açıyormuş.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      İdeomotor Etki
önceki bilgi:       Galileo
 
 
Bu sayfaya 538  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog