ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Kalori vs Glisemik IndeksKalori vs Glisemik Indeks


glisemik indekse dayalı beslenme felsefesi ufku açandır. yıllardır boş yere kalori hesabı yapıp kilo veremeyenlerin en büyük sebebi bu felsefeyi bilmemektir.

kaloriye değil, glisemik indekse bakmak gerekiyor.

evet, glisemik indeks yiyeceklerde en büyük önemi taşıyor. bugün öğle yemeğine gittiğimizde şirketteki kızlar yemekhane kalori tablosuna bakıp,"aa dolmanın kalorisi, ızgara tavuktan az onu yiyelim" derken pirincin yüksek glisemik indeksini hesaba katmıyor.

peki glisemik indeksi yüksek gıdalar yersek ne olur?

bu yüksek glisemik indeks şekerinizi ani bir şekilde yükselttiği için vücuda fazla insulin pompalanır, kandaki şekeri (glikozu) düşürmek için. hızlı bir şekilde bunu yapmak adına insülin bu glikozu, glikojene ( yağa ) çevirir ve yağ depolarına götürür. ne oldu? tebrikler yağlandınız!

sadece bu mu olur? elbette hayır. şekerinizin ani yükselmesinden sonra salgınan fazla insülin, şekerinizin aniden hızlı bir şekilde düşmesine sebep olur. şekeriniz düştüğünde ne olur? tebrikler karnınız acıktı, şu an tekrar yemek yemeniz lazım!

işte bu karın acıkma, yağlanma döngüsü glisemik indeksi düşük gıdalarda, tamamen misal, 1.5 saate şeker yükseliyor, 1.5 saate şeker düşüyor, 3 saat sonra acıkıyorsunuz, şeker düşerken fazla insülin salgılanmadığı için de yağlanma olmuyor ancak glisemik indeksi yüksek gıdalarda yarım saatte şeker yükseliyor, yarım saatte düşüyor, en geç 1 saatte karnınız yeniden acıkıyor ve yağ depoluyorsunuz. kısır döngüye hoş geldiniz!
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Birleşik Krallık Bayrağının Oluşumu
önceki bilgi:       Leyladansonra
 
 
Bu sayfaya 551  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog