ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Zeka oyunuZeka oyunu


elinize kağıt kalem alın ve aşağıdaki hafıza ile ilgili iki küçük testi yapmaya başlayalım.

ilk testte yapmanız gereken sayfa da size gösterilen harfleri ezberlemeye çalışmak ve harfler ortadan kaybolduktan sonra da hatırladığınız harfleri kâğıda not edin. harfler ekrandayken not etmeye başlamayın.
bu test 6 aşamalıdır ve her aşama 3 saniye sürmektedir, yani her harf grubunu 3 saniye göreceksiniz.

start
en sonunda her aşamada kaç harf doğru bildiğinizi kontrol edin.

ikinci test daha kısa. burada yapmanız gereken önünüze gelen resimlere 30 saniye boyunca bakıp, resimler gittikten sonra hatırladığınız resimlerin isimlerini kâğıda yazmak.
mesela size gösterilen karışık resimler içinde ağaç gördünüz. yapmanız gereken resimler gittikten sonra kâğıda ağaç yazmak.

start
en sonunda toplam kaç tane resim bildiğinize bakın.

sonuç olarak eğer normal bir hafızaya sahipseniz birinci testteki ilk iki aşamayı kolaylıkla bilmiş, üçüncü aşamada belki biraz zorlanmış ve son 3 aşamadaki harflerden de 7 +(-) 2 harf bilmiş olmalısınız. ikinci deneyde de aynı şekilde muhtemelen 7 +(-) 2 kadar resim bulmuş olacaksınız.

şimdi diyeceksiniz ki tamam anladık da bunları niye yaptık. miller’ın 1956 yılında yayınlanan makalesinde (sihirli sayı yedi) insanların geçici belleğindeki (yaklaşık 15-30 saniye boyunca) tutabildikleri nesne sayısı 7 +(-) 2 şeklindeymiş. telefon numaralarının da günümüzde 7 haneli olmasının sebebi buymuş.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Kapalı mekanda tarım
önceki bilgi:       Yaşam, Ölüm yarışı
 
 
Bu sayfaya 412  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog