ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > rus halklarının dinsel kaderinin belirlenmesirus halklarının dinsel kaderinin belirlenmesi


efendim, daha bu ruslar kendilerine bile rus diyemezlerken, aslında slavik pagan olan büyük vladimir abimiz kendine büyük dinlerden bir din seçmeye karar verir. bunun üzerine çevre ülkelere elçiler göndererek dinleri hakkında bilgi toplamaya başlar. elçilerini müslüman (volga bulgarları), katolik ve ortodoks(germenler ve bizans) hristiyan ve son olarak da yahudi (büyük ihtimalle hazar boyu) diyarlarına gönderir.

müslüman volga bulgarlarına giden elçileri, vladimir'e der ki: "burada mutluluk yok. sadece hüzün ve korku hakim. ayrıca, buradaki dine göre içki içmek ve domuz eti yemek yasak." tabi bizim vladimir abi paganlıktan aldığı tadı bırakmak da istemez. bunun üzerine "içki içmek tüm rusların neşesidir, bu zevk olmadan biz var olamayız." diyerek islamiyet'i rafa kaldırır.

yahudi diyarına giden elçilerinden de yahudilerin kudüs'ü kaybedişlerini dinleyince, bunu tanrı'nın onlara bir yüz çevirmesi olarak algılayarak onların dinlerini de reddeder.

katolik ve ortodoks hristiyan diyarlarına giden elçileri de: "germen diyarında hiiiç neşe yok vallahi. ama bizans'ta konstantinapolis diye bir başkent var, büyüleyici bir güzellikte. hele bir de ayasofya diye bir tapınakları var ki, onun güzelliği karşısında dillerimiz lâl kalır. vallahi cennette miyiz, yoksa dünyada mıyız bilemiyoruz." demişler. vladimir sormuş. "içki, domuz eti? bunlar ne durumda?" o konuda da bir sıkıntı olmadığını görünce hep birlikte ortodoks hristiyanlığı kabul etmişler.

not: burada kaynak olarak bakıldığında efsaneler arasında iki kollu bir ayrılma var. dönemin bizans ile olan birtakım diplomatik ilişkilerinden dolayı din değiştirdi diye anlatan kaynaklar da mevcut. (bkz: #21968292) efsanelere inanıp inanmamak kişiye kalmış bir şey. bana sorarsanız tarihin her döneminde olduğu gibi burada da dönemin diplomasisi bunu belirlemiştir. ki araştırırsanız bu konuda da oldukça fazla rivayet var.
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      sarımsak kokusunu en iyi gideren şey
önceki bilgi:       Gereksiz bilgiler
 
 
Bu sayfaya 438  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog