ana sayfa    videolar     bilgiler     devreler  

Bilgiler > Çölü yeşillendiren adamÇölü yeşillendiren adam


burkina faso'da çiftçi olarak yaşayan yacouba sawadogo bilim insanları ve çevre kuruluşlarının dahi çare bulamadığı, ülkenin kuzeyinde çölleşmeye geleneksel yöntemlerle çözüm bulması. o bölgedeki topraklar nüfus artışı, otlatma alanı ve yoğun şekilde ekilmesi sonucu çölleşmeye başlıyor ardından ulusal ve uluslar arası kuruşların araştırmaları oradaki bu sebeplerle oluşan çölleşmeye karşı bir çözüm bulamıyor, taa ki 1980'lerde yacouba sawadogo adlı çiftçi kuraklaşmaya karşı geleneksel çözümlerle savaşmaya başlayana kadar.
sawadogo'nun çözümü ise çok çok basit; (bkz: zai tekniği)

eski afrika tarım pratiği olan zai tekniğine göre, önce sertleşmiş zemine büyük bir çukur açılıyor sonra içine bitki artıkları ve gübreden oluşan bir karışım yerleştiriyor, içine ise bölge şartlarına uygun ve dayanıklı ağaç türlerinin tohumlarını koyuluyor. yağmurlu mevsimlerde suyu emen ve muhafaza eden delikler, kurak dönemlerde bitki için gereken nem ve besini sağlıyor. zai tekniğine göre, zeminin 'kurak mevsimde' hazırlanmsı gerekiyor ki bu da aslında bölgede uygulanan tekniğin tam tersi. sawadog'nun yaptığı bu çalışmaya hiç kimse inanmasa da, o inatla çalışmayı sürdürüyor ve 20 yıl içinde kuraklıktan zarar görmüş 120 dönümlük kurak araziyi, 60 ayrı tür ağaçtan oluşan yeşil bir alana dönüştürmeyi başarıyor.

mark dodd imzalı bir belgesele de konu olan yacouba ise, ziyaretçilere kendi özel tekniklerini öğretmeyi sürdürüyor! çevre köylerden bir çok çiftçi yacouba'yı ziyaret ederek tohum kalitesi, ekim yöntemleri ve diğer konularda ondan bilgi alıyor.

bir eğitim programı başlatmak ve tüm bölgeyi dönüştürmek istediğini belirten yaşlı çiftçi... "eğer kendi köşenize çekilirseniz, bildiklerinizin insanlığa hiçbir faydası olmaz." diyerek çalışmalarını ölene dek sürdüreceğini belirtiyor.

belgesel için;
http://www.youtube.com/watch?v=wezxnnkcsw8
Kaynak: Çoğunlukla Ekşisözlük ve Wikipedia
 
sonraki bilgi:      Japonyada Türkiyenin 100 katı kitap basılması
önceki bilgi:       Segmentlere göre otomobiller
 
 
Bu sayfaya 460  defa bakıldı

 


eğitsel videolar     seslisozluklog